ЖивотУбави совети

Малтезер- раса на кучиња што подеднакво ја сакаат и децата и возрасните

Неколку раси на кучиња успеале да стекнат толку популарност како овие бели крзнени пуфки! Поради слаткиот изглед, децата најмногу ги сакаат, а дамите особено го обожаваат!

Малтезерот не стекна популарност без причина и не случајно е еден од омилените четириножни придружници на луѓето. Истражувавме зошто заслужува толку детско и женско внимание и што ги прави уникатни за вашиот дом!

Ако само размислувате да направите место за нов најдобар пријател во вашето женско катче, подолу ви претставуваме трка на која дефинитивно треба да размислите. Дознајте сè за неговото величество – Малтезер.

Малтезерот е висок само 10 до 25 сантиметри, женките се пониски, а мажјаците повисоки.

Доволно мал за да бидете среќни во двособен стан, големината на Малтезерот е идеална за модерен живот во мали простори и големи градови. Не само што ќе му биде добро во мал простор, туку има и помала потреба од прошетка од неговите големи братучеди.

Малтезерите исто така заштедуваат време, што е голема предност во секојдневниот живот.

Има и други предности што ни ги носи неговата мала физиономија.

Дури и најмладите членови на семејството можат безгрижно да го шетаат, бидејќи е мал и лесно се контролира на поводник. Иако многу дами сакаат големи кучиња, кога одат на прошетка сфаќаат дека можеби нема да можат да го совладаат. Со малтезерите нема такви проблеми.

Прошетката со него е вистинска, лесна прошетка во која подеднакво ќе уживате секој пат.

Кога станува збор за тежината, малтезерите се движат од 3 до 4 килограми, што ги прави лесни за носење. Можете да ги земете во рака по потреба, одењето со него на патувања е лесно, исто како и одењето на ветеринар.

Добрата природа – адут на Малтезерите
Дали сте слушнале дека Малтезер некогаш нападнал, гризнал или бил агресивен?

Овие кучиња се исклучително добродушни, агресивните примероци се маргинални случаи, а со малку труд и внимание – тие се погодни за обука. Со луѓето се сложува исто како и со другите кучиња, па затоа е добар избор ако веќе имате едно куче.

Малтезерите лесно ќе научат да ве слушаат, да седнуваат, да бидат фини и љубезни кога ќе дојдат гости.

Поради својата природа, тој е една од расите на кучиња која секогаш е на врвот на листата на најдобри кучиња за големи семејства и оние со мали деца. Тие ќе бидат совршено послушни членови на семејството!

Најголемиот „проблем“ (ако може така да се нарече) што можете да го очекувате од ова куче е лаењето. Но, зарем не е убаво да се има зборлест придружник?

Тие се слатки, кротки и шармантни. Дружељубиви се, сакаат луѓе и сакаат внимание. Најсреќни се додека се галат. Чувањето Малтезер е вистинско задоволство!

Поврзани статии

Back to top button