Убави дестинации

Се запознаваме со една од најпосетените земји во светот!

Од година во година туристите се повеќе доаѓале во Португалија, што резултираше да стане една од 20-те најпосетени земји во светот. Сакате да дознаете повеќе за тоа што ја прави Португалија толку популарна?
Ќе ги разгледаме трите најголеми одморалишта: Мадериа Лисабон и Алгарве.

Лисабон
Главниот град на Португалија, Лисабон има многу да понуди, комбинирајќи го најдоброто од градскиот одмор со одмор на плажа.Поради топлите летни и благи зими, Лисабон е совршен за секое време од годината. Што треба да се посети: манастирот Madre de Deus, кој е исполнет со убави уметнички колекции, а тоа го прави еден од малкуте најскапи манастири во светот, како и црквата Сао Роке и повеќе модерната Parque das Nacoes.
Мадеира
Овој мал остров се наоѓа северно од Тенерифе, што значи дека има корист од тропска клима, за разлика од копното на Португалија. Мадеира има неверојатен пејсаж, покриен со бујна зелена вегетација, што веројатно е причина зошто е толку популарна меѓу туристите! Се разбира, ако барате релаксиран одмор на плажа, не грижете се. Изобилува со неверојатни природни базени, скриени во вулкански карпи, шармантни гратчиња со поглед на океанот и уште илјадници причини заради кои секогаш е избран меѓу најдобрите острови во Европа. Температурата таму е секогаш умерена и како цела година да е пролет.

Алгарве

Најубавите и најчистите плажи во Португалија се наоѓаат токму тука. Алгарве се наоѓа на јужниот дел од земјата и неговите прекрасни плажи досега се наградувани за најчисти плажи во светот. 

Поврзани статии

Back to top button