ЖивотУбави совети

Бременост и балансиран внес на хранливи материи

Здравата исхрана е важен дел од здравиот начин на живот во секое време, но тоа е особено важно за време на бременоста или ако жената планира бременост. Здравата исхрана за време на бременоста му помага на вашето бебе да се развива и расте правилно.

Не секоја трудница треба да следи посебен режим на исхрана, но важно е да јаде разновидна храна секој ден за да го добие вистинскиот баланс на хранливи материи што му се потребни на нејзиното тело и нејзиното бебе.

За време на бременоста, основните принципи на здрава исхрана остануваат исти – внесување на многу овошје, зеленчук, цели зрна, протеини и здрави масти. Сепак, неколку хранливи материи во исхраната на секоја идна мајка заслужуваат посебно внимание.

Фолна киселина и фолна киселина – спречување на проблеми со развојот на мозокот и ‘рбетниот мозок

Фолната киселина е витамин Б кој помага во спречување на сериозни проблеми со развојот на мозокот и ‘рбетниот мозок (дефекти на невралната туба). Синтетичката форма на фолна киселина која се наоѓа во суплементите и збогатената храна е позната како фолна киселина. Докажано е дека суплементацијата на фолна киселина го намалува ризикот од предвремено раѓање и бебиња со мала тежина.

Која е потребната дневна доза на фолна киселина? 400 микрограми дневно фолна киселина или фолна киселина пред зачнувањето и 600 до 1.000 микрограми фолна киселина или фолна киселина дневно во текот на бременоста.

Зајакнати житни култури можат да бидат извори на фолати. Темно зелениот, лиснат зеленчук, цитрусното овошје и сушениот грав, грашокот и леќата се добри извори на природна фолна киселина.

Покрај изборот на здрава храна, дневниот пренатален внес на фолна киселина, идеално почнувајќи најмалку три месеци пред зачнувањето, може да обезбеди дека идната мајка добива доволно од оваа есенцијална хранлива материја.

Калциум – за зајакнување на коските

На трудницата и на нејзиното бебе им е потребен калциум за здрави коски и заби. Калциумот исто така го поддржува здравото функционирање на циркулаторниот, мускулниот и нервниот систем.

Потребната дневна доза на калциум е околу 1000 милиграми дневно. На бремените тинејџери им требаат 1.300 милиграми дневно.

Млечните производи се најдобриот апсорбирачки извор на калциум. Не-млечни извори вклучуваат брокула и кељ. Многу овошни сокови и житарици за појадок се исто така збогатени со калциум.

Витамин Д – за јачина на коските

Витаминот Д работи со калциум за да помогне во изградбата на коските и забите на фетусот.
Потребната дневна доза на витамин Д е околу 600 меѓународни единици дневно.

Масните риби, како лососот, се одличен извор на витамин Д. Други опции вклучуваат збогатено млеко и сок од портокал.

Протеини – неопходни за раст

Протеините се клучни за растот на фетусот во текот на бременоста. Потребната количина е 71 грам дневно.

Посно месо, пилешко и јајца се одлични извори на протеини. Други опции вклучуваат грав и грашок, ореви, семиња и производи од соја.

Железо – за спречување на анемија со дефицит на железо

Телото користи железо за производство на хемоглобин. Хемоглобинот е протеин во црвените крвни зрнца кој носи кислород до ткивата на телото. За време на бременоста, на жената и треба двојно повеќе железо. На телото му треба ова железо за да произведе повеќе крв потребна за испорака на кислород до фетусот.

Недоволното внесување на железо за време на бременоста доведува до развој на анемија со дефицит на железо. Тешката анемија со дефицит на железо за време на бременоста, исто така, го зголемува ризикот од предвремено породување, бебе со мала тежина и постпородилна депресија. Потребната количина на железо дневно е 27 милиграми дневно.

Посно црвено месо, пилешко и риба се добри извори на железо. Други опции вклучуваат житарки за појадок збогатени со железо, грав и зеленчук.

Поврзани статии

Back to top button