ЖивотУбави совети

12 дена јадела само банани, ќе се шокирате кога ќе видите што му направила на телото

Бидејќи верува дека бананите се исклучително висококалорично овошје, богато со сахароза, гликоза и влакна и дека може да се чувствува сито долго време, Јулија Тарбат – нутриционист и мотивационен тренер, решила да направи детоксикација на целото тело и да јаде само банани 12 дена.

Првото нешто што забележала за време на детоксикацијата било подобро варење. „Не се чувствував подуено и моите црева беа толку тивки. Се чувствував и поопуштено, позитивно и покреативно“, објаснува Јулија.

Забележала и дека е добро фокусирана.

„За прв пат во животот, еден ден беше доволен да ги завршам сите мои секојдневни задачи. Не бев напнат за да можам да се фокусирам на секоја задача“.

Овој предизвик го прифати и нејзиниот сопруг Павле. Павле и Јулија се вегани. Тие имаат свое овошје и фарма, така што овој предизвик не беше тешка задача за нив. Пред да започне со овој предизвик, Јулија имала здравствени проблеми, зголемен шеќер во крвта, дигестивни проблеми, кандида, депресија, хормонален дисбаланс, а долго време се обидувала да стане мајка. По радикалната промена во нејзиниот живот, нејзиното здравје е подобрено и наскоро ќе ја исполни својата улога на мајка.

Сепак, некои лекари и нутриционисти не ја препорачуваат оваа диета. Иако свежото овошје и зеленчук имаат помалку сол и се богати со влакна, некои свежи производи можат да бидат контрапродуктивни. Карфиолот, кељот и брокулата можат да ги оштетат тироидните жлезди и доколку имате проблеми со тироидната жлезда треба да избегнувате да ги јадете овие производи.

Покрај тоа, луѓето кои јадат само сирово овошје и зеленчук може да имаат недостаток на витамин Б12, железо, цинк и калиум во телото, што доведува до анемија. Ова е причината зошто оваа диета не се препорачува за стари лица, трудници и деца.

Меѓутоа, доколку размислувате да направите радикални промени во исхраната, консултирајте се со доктор или нутриционист.

Поврзани статии

Back to top button