ЖивотУбави совети

Секогаш имајте ја дома! Корисни ефекти од сода бикарбона

Уверете се сами така што ќе растворите една лажичка сода бикарбона во половина чаша вода и ќе ја испиете до крај. Користете сода редовно, помага при овие 5 проблеми:

1. Болки во грлото

По истиот рецепт како кога ве боли стомак, можете да го решите болките во грлото, бидејќи многу ефикасно ги отстранува бактериите кои можат да ви предизвикаат болка и кашлица.

2. Вознемирен стомак

Ако имате стомачни проблеми, сода бикарбона може да ги реши поуспешно отколку, да речеме, пробиотик. Уверете се сами така што ќе растворите една лажичка сода бикарбона во половина чаша вода и ќе ја испиете до крај.

3. Сода како сув шампон

Ако немате време да ја измиете косата, можете да користите сода бикарбона како сув шампон за да го впиете маслото и верувајте дека на овој начин сте ја спасиле косата од изложување на фен барем цел ден.

4. Лупење на ноктите и кутикулите

Можете успешно да ги решите и проблемите со ноктите како лупење или создавање кутикули, но тука ќе ви треба и малку јаболков оцет. Во помал сад истурете лажичка сода и лажичка јаболков оцет, измешајте и ќе добиете совршен крем со кој ќе можете да ги триете рацете неколку пати на ден.

5. Содата ја решава настинката и го зајакнува имунитетот

Обидете се да растворите една лажичка медицинска сода во 250 мл вода и да додадете сок од половина свежо исцеден лимон и ќе се ослободите од настинката без медицинска помош. Секоја вечер пред спиење можете да пиете половина час млака вода, што е совршено за имунитетот.

Поврзани статии

Back to top button