Убави книги и филмови

Филм за убав ден

За максимално убав саботен ден избравме романтична музичка драма во кој ќе уживате.

Овој филм е режиран и продуциран од Роб Маршал, а зад сценариото стојат Мајкл Толкин и Ентони Мингела. Филмот е модерна адаптација на остварувањето со исто име од 1982 година кој пак бил сниман под влијание на познатиот филм 8½ на Федерико Фелини од 1963 година. Главните улоги ги толкуваат светски познатите Даниел Деј Луис, Марион Котијард, Пенелопе Круз, Џуди Денч, Кејт Хадсон, Никол Кидман и Софија Лорен.

Филмот ја следи приказната за очајниот режисер Гвидо Контини кој мора да се справи со многуте жени во неговиот живот.

Поврзани статии

Back to top button