ЖивотУбави совети

Суви домати, млад кромид и сланина – комбинација на која не ќе можете да одолеете!

Подгответе вкусна проја со суви домати и сланина. Иделна идеја за денешниот ручек. Брза и лесна подготовка на пица – проја!

Потребни состојки:
3 јајца
100 гр сирење
50 гр сланина
100 гр суви домати
3 млади кромидчиња
200-250 мл кисела вода
150 гр пченкарно брашно
малку сол
1/2 прашок за пециво
50 мл масло

Сланината исечкајте ја на коцки и пропржете ја, на крајот на пржењето додадете ги сушените домати и исечканиот млад кромид. Уште две минути пропржете се заедно. Изматете ги јајцата, па додадете масло, брашно и прашок за пециво. Додадете го издробеното сирење а потоа и сланината, кромидот и доматите. Се убаво измешајте, да се соедини смесата заедно со киселата вода. На намастен плех печете ја пројата во загреана рерна на 180 степени околу еден час.

Поврзани статии

Back to top button