Убави дестинации

Сите нијанси на волшебната Андалузија

Андалузија е најголемиот шпански регион со места кои вредат да се посетат како Севиља, Кордоба, Малага, Гранада…

Тука се сретнуваат Средоземното Море и Атлантскиот Океан. Тука е местото каде историјата напишала важни приказни.

Андалузија е лулка на коридата, фламенкото, гитарата… Сонце, страст, звуци на фламенко и впечатливи бои, тоа е Андалузија, регион во кој се допираат истокот и западот во егзотична мешавина од традиционалните: шпанска, еврејска и арапска култура.

Инспириран од ова, пилотот од Белгија, Giel Sweertvaegher кој се заминава и со фотографија, одлучил да направи интересен фото проект наречен: Боите на Андалузија.

Уверете се зошто Андалузија е еден од најколоритните региони во светот и уште денеска резервирајте си авионски карти за едно незабораавно патување полно со бои, мириси, вкусови и традиции.

Поврзани статии

Back to top button