ЖивотУбави совети

Променете ја вашата исхрана и останете здрави: Овие намирници се добри за црниот дроб

Здрав црн дроб е еден од општите предуслови за здравјето на целиот организам. Овој орган е одговорен за распаѓање на јаглени хидрати, производство на гликоза и детоксикација на телото. Црниот дроб складира хранливи материи и создава жолчка, што е неопходно за правилно варење и апсорпција на хранливи материи.

Затоа, не е чудно што заболениот црн дроб може да го наруши нечиј цел живот. Исхраната е најважната работа за превенција од заболувања на црниот дроб. + И еве која храна е добра за црниот дроб.

кафе (во мали количини)

зелен чај

брусница

боровница

грејпфрут

сок од цвекло

грозје

маслиново масло

риба

брокула

карфиол

 

Поврзани статии

Back to top button