ЖивотУбави совети

Наместо со кафе и благо подигнете си ја енергијата со овие 10 здрави намирници

Повеќето луѓе чувствуваат замор во средината на денот, па посегуваат по шолја кафе или јадат нешто слатко за да продолжат со работниот ден. Иако пред скоро се разбудиле тие се чувтвуваат уморни. Наместо кафе и шеќер, подобро е да се консумираат некои намирници кои природно му даваат многу енергија на телото. 

  • Бадеми
  • Темно чоколадо
  • Лосос
  • Лути зачини
  • Боровница
  • Кефир или Ајран
  • Зелен лиснат зеленчук
  • Пуканки
  • Житарици
  • Какао незасладено

 

Поврзани статии

Back to top button