ЖивотУбави совети

Ве мачи мамурлак после долга ноќ?

Мамурлакот е знак дека предходната ноќ сте претерале со алкохолот, меѓутоа наместо да се каете и нервирате – обидете се да си помогнете.

Штом ќе се разбудите испијте две поголеми чаши вода за да му обезбедите на организмот доволно течности.

Потоа земете голема чаша сок од портокал, домат или грејпфрут. Овошните свежи сокови го убрзуваат метаболизмот.

Ако вообичаено пиете кафе што поврзо направете си и испијте филџан до два.

Откако ќе ја стопирате утринската мачнина, сварете си и изедете голема чинија топла пилечка супа или чорба, но без тестенини. И двете помагаат да се надоместат солта и калциумот, кои организмот ги губи по консумирањето алкохол.

Поврзани статии

Back to top button