Убави вести

Пакет за дигестивно здравје од НУТРАЦЕУТИКАЛ, плус акција со секој купен производ Optim Curcuma гратис!

Обезбедете си здравје и виталност за вас и вашето семејство со нивните премиум производи.

Butycaps Capsules е додаток на исхраната кој се состои од 60 течни трибутирин меки-гел капсули, кои го поддржуваат интестиналниот транзит и ја промовираат функцијата на цревата.

Една капсула содржи 450 mg трибутирин, што е еквивалентно на 394 mg бутирна киселина/бутират. Се препорачува капсулите Butycaps да се земаат за време на оброк за да се олесни варењето и хидролизата на триглицеридите во масни киселини.

Optim Propion Bacter е додаток за исхраната што содржи Propionibacterium freudenreichii sp. Shermani. Ова е пропионска бактерија која поддржува добра цревна микрофлора и помага за промовирање на интестиналниот транзитPropionibacterium freudenreichii е познат млечен фермент кој традиционално се користи во зреењето на сирења од швајцарски тип. Во цревата, бактеријата произведува пропионска киселина, масна киселина со краток синџир, која помага за промовирање на добра цревна микрофлора.

Propionibacterium freudenreichii е вид на немобилна грам-позитивна бактерија која ферментира сложени шеќери во цревата, генерирајќи ацетат, пропионска киселина и јаглерод диоксид. Пропионската киселина е масна киселина со краток синџир која е природен супстрат на бифидобактериите во нашите црева. Пропионската киселина се метаболизира во црниот дроб, а присуството на пропионска киселина во цревата промовира добра цревна микрофлора.

Препорачаната дневна доза е една капсула дневно, по можност за време на оброк со чаша вода.

Не содржи глутен и содржи млеко. Секоја капсула содржи 1×109 CFU (колонизирачки единици) од Propionibacterium freudenreichii. Производот доаѓа во пакување од 20 капсули (2 блистери од 10 капсули).

Производителот од Белгија ги следи ISO 22000 и HACCP стандардите за производство, додека млечно-киселинските бактерии се произведуваат во Шпанија според ISO-9001.

Производот треба да се чува подалеку од дофат на деца и да се чува на суво место. Се препорачува да се следат препорачаните дози и да се има разновидна и урамнотежена исхрана и здрав начин на живот.

Со секој купен Optim производ, добивате Optim Curcuma бесплатно! Искористете ја моменталната акција на Nutraceutikal и направете веднаш нарачка 1+1 гратис. На Инстаграм, Фејсбук или на нивниот веб шоп брза, брзбедна и лесна нарачка. Побрзајте, количините се ограничени!

 

Поврзани статии

Back to top button