ЖивотУбави совети

Кои се причините за габични акни?

За разлика од акните, габичните акни не се првенствено предизвикани од себум и бактерии во порите, иако производството на себум е голем дел од помагањето да се хранат бактериите кои предизвикуваат габични акни.

Наместо тоа, испакнатините слични на мозолчиња и иритираната кожа поврзани со габични акни се предизвикани од прекумерен раст на квасец, еден вид габа. Затоа понекогаш се нарекуваат габични акни. Исто така наречен Pityrosporum folliculitis или Malassezia folliculitis.

Квасецот одговорен за габични акни е секогаш присутен на кожата. Нормално, телото е во состојба да ги балансира квасецот, другите габи и бактерии кои исто така се дел од кожата. Но, ако оваа природна рамнотежа е нарушена, може да дојде до прекумерен раст. Потоа се развива инфекција на фоликулите на косата и се појавуваат симптоми слични на акни.

Кои се причините за габични акни?

Задржување на влага – носењето испотена облека за вежбање предолго може да го поттикне растот на квасецот. Повторното носење на облека за вежбање без нивно перење, исто така, може да ја изложи кожата на габа што се појавила на облеката;

Лекови – ако се земаат антибиотици, бактериите на кожата може да се намалат. Ова може да овозможи прекумерен раст на габите;

Потиснат имунолошки систем – компромитиран имунолошки систем може да биде повеќе склон кон развој на габични акни;

Промени во исхраната – габите и квасецот се хранат со јаглехидрати, така што балансирањето на внесот на слатки и храна богата со јаглени хидрати може да помогне да се забави растот на габата;

Носење тесна облека – редовното носење тесна облека од материјал што не дише може да стимулира ослободување на дополнителна пот и влага. Ова може да го поттикне растот на квасецот;

Топла, влажна средина – топлата клима предиспонира за прекумерно потење, што пак е предуслов за појава на габични акни.
Симптоми

Понекогаш луѓето кои имаат Pityrosporum folliculitis имаат и акни и други видови на габични инфекции како што е себороичен дерматитис. Вообичаени симптоми се:

Многу чешање на кожата;
Групирани црвени мозолчиња;
Точки на челото и брадата, како и на страните на лицето;
Точки на градите, грбот, вратот и рацете;
Акни кои не реагираат на третман;
Иритирани фоликули на косата.
Превентивни мерки

Габичните акни може да се избегнат ако се следат следниве навики:

Туширајте се и пресоблечете се веднаш по тренингот;
Користете соодветни производи при бричење или депилација;
Користете само добро одржувани и чисти пешкири;
Носете широка облека, особено кога е топло и влажно или кога вежбате.

Поврзани статии

Back to top button