ДомУбави совети

Како да ги отстраните гребнатинките на паркетот: Со овој трик тие ќе исчезнат за кратко време

Гребнатините на паркетот ќе исчезнат релативно лесно и со малку труд доколку ги исчистите на овој начин.

Помали гребнатинки се оние кои навлегле низ заштитниот, површинскиот слој и дрвото. Сепак, како и со само површни гребнатинки, нема потреба од паника.

Како да ги поправите гребаниците на паркетот

Потребно:
вода
средство за чистење на подот
меки ткаенини
хартиена шмиргла
челична волна
восочна облога за дрвени површини

Постапка:
Кога бришете, користете друга мека, сува, чиста крпа за да го отстраните вишокот средство за чистење и да се уверите дека гребаницата е сува. Нежно тријте ја челичната волна над гребаницата. Избришете со шмирглата над гребнатината и околината. Нанесете дрвен восок со стапче за уши, а гребаницата треба да биде добро покриена.

Оставете го да отстои најмалку десет минути. Потоа избришете ја областа со мека крпа. Доколку е потребно, додадете нов слој на заштитна обвивка и измазнете.

Поврзани статии

Back to top button