ЖивотУбави совети

Таа во четвртокот имала 72 килограми, а во саботата 5 помалку и сето тоа поради оваа билка

Прекумерното внесување сол, шеќер и масти може да придонесе за задржување на водата во организмот, што дополнително се фаворизира со недоволно внесување на витамини и протеини од Б комплексот.

Брзата храна и јадењата кои се многу солени делуваат така што телото почнува да задржува вода, а чувствуваме надуеност во стомакот и екстремитетите. Исто така, хроничните болести како што се бубрежни заболувања, белодробни заболувања или артритис може да предизвикаат задржување на водата.

Магдоносот, билката што ја користиме како зачин, има „магична“ моќ. Нејзиното количество во оброците е секогаш мало, па затоа не е доволно да се започне со излачување на насобраната течност од телото.

Магдоносот е одличен сојузник во борбата против уринарните проблеми, бубрежните заболувања и силен диуретик. Како лек може да се користат коренот и листовите од магдонос. Постојат многу рецепти за подготовка на чај од магдонос, но основниот е овој: Додадете 5 големи лажици сечкан магдонос во зовриена вода (околу еден литар). Оставете ја течноста да отстои дваесетина минути, а потоа можете да го процедите чајот или да го испиете заедно со ситно сечканиот магдонос.

Чајот од магдонос може да се пие и топол и разладен

„Се одлучив за чај од магдонос поради проблеми со бубрезите. Сите препорачуваат чај од грозје за овие заболувања. Почувствував подобрување од чајот од грозје, но течноста остана во телото. Решив да го заменам чајот од грозје со магдонос и така ги добив резултатите“, вели една читателка на порталот Aura.ba која го опишала своето искуство со пиењето на овој чај:

„Магдоносот е чудо. Во четвртокот имав 72 килограми, а неколку дена подоцна, во сабота – пет килограми помалку! Не се работи за килограмите сало, туку за насобраниот вишок течност, поради што бев подуен. Се чувствувам супер лесно.”

Можете да го пиете секој ден, освен доцна навечер, за да не мора да трчате во тоалет во текот на ноќта (овој чај ќе ве натера да мокрите многу). Многу е важно да се отстрани течноста од телото. Со урина исфрламе отрови, бактерии и други штетни материи. Научно е докажано дека магдоносот е одличен диуретик, а воедно е и моќен антиоксиданс. Се препорачува консумирање чај од магдонос, но не смеете да претерувате. Консумацијата не треба да надминува еден литар чај дневно.

Доколку забележите дека надуеноста трае долго, задолжително обратете се кај вашиот лекар бидејќи можно е да се работи за посериозен здравствен проблем.

Поврзани статии

Back to top button