ЖивотУбави совети

5 работи кои ќе му се случат на вашето тело ако јадете салата секој ден

За некои салатата е оброк кој на секој можен начин се трудат да го избегнат, додека за други е креативна опција со бескрајни варијации.

Ако спаѓате во првата група на луѓе, веројатно ви треба потребната мотивација за да почнете да јадете салати. Ако спаѓате во втората група, можеби се прашувате што точно добивате од овој конкретен избор на исхрана. Во секој случај, во следните редови ќе анализираме 5 работи кои му се случуваат на телото кога секојдневно јадете салата.

Кога јадете салата секој ден, обезбедувате повеќе витамини и минерали
Ако не јадете доволно овошје и зеленчук, можеби нема да добивате есенцијални витамини и минерали. Зелениот лиснат зеленчук како зелена салата, спанаќ, рукола и кељ, кои често се наоѓаат во салатите, се богати со витамин А, витамин Ц и витамин Е. Овие витамини можат да го поддржат здравиот вид, да помогнат во функционирањето на имунолошкиот систем и да штитат од одредени видови на рак. Покрај тоа, многу салати содржат есенцијални минерали како што се калиум, железо, магнезиум и многу повеќе.

Се грижите за здравјето на цревата
Различните зеленчуци се клучот за здрави црева. Салатите често се полни со полифеноли, кои можат да го поттикнат растот на добрите бактерии во цревата. Поврзани истражувања покажуваат дека кога полифенолите од храната допираат до цревните микроби, тие ја модифицираат нејзината микрофлора и имаат пребиотски и антимикробни својства. Здравото црево може да влијае на целото тело, од гастроинтестиналниот систем до мозокот, срцето и имунолошкиот систем.

Дали можете да изгубите тежина ако јадете салата секој ден?
Јадењето салата дневно како дел од севкупниот здрав начин на живот може да поддржи постепено губење на тежината. Тоа е затоа што лиснатиот зелен зеленчук е нискокалоричен и богат со волумен и растителни влакна, така што помага да останете сити подолго време. Иако се составен дел од диетата за слабеење, секојдневното консумирање салата не гарантира губење на тежината. Зошто? Практично затоа што салата со парчиња сланина, крутони и кремасти преливи не е салата која ќе ви помогне да го создадете потребниот калориски дефицит.

Кога јадете салата секој ден, добивате повеќе влакна
Главните состојки на секоја салата, како зеленчук, овошје, мешунки, цели зрна, јаткасти плодови и семки, се полни со влакна. Се покажа дека влакната се корисни за дијабетес и срцеви заболувања и придонесуваат за телесните функции како што се правилната функција на цревата и нивото на ситост. Поврзани истражувања, исто така, покажуваат дека внесот на диетални влакна е поврзан со добро метаболичко здравје, нормална подвижност на цревата, како и намалување на кардиоваскуларните болести и намален ризик од рак на дебелото црево. Со други зборови, повеќе влакна, подобро здравје.

Ги задоволувате вашите дневни потреби за консумирање зеленчук
Бидејќи основата на салата е обично најмалку 1 до 2 чаши лиснат зеленчук, јадењето салата секој ден може да ви помогне да ги исполните дневните препораки на експертите за добивање одредена количина зеленчук.

Поврзани статии

Back to top button