ЖивотУбави совети

Шест чекори за нега на сува кожа

Многу жени страдаат од сува и дехидрирана кожа. Ако сте еден од нив, овие совети можат да ви помогнат. Постојат различни типови на кожа, мрсна, нормална, комбинирана, но и сува. Негата на сува кожа е понапорна од негата на нормална или мрсна кожа. Ако наутро имате сува кожа, прво треба да се измиете само со чиста вода, а потоа да нанесете серум и хидратантна крема, а кремата со заштитен фактор е задолжителна како и за сите типови на кожа.

Негата на кожата треба да биде дел од вашата секојдневна рутина доколку сакате да имате убав и блескав тен.

Со помош на овие 6 совети вашето лице ќе се негува, а вашата кожа ќе биде негувана и здрава.

1. Се мие со гел само еднаш дневно, по можност навечер за да се отстранат сите нечистотии од лицето. Најдобро е да ја отстраните шминката и нечистотијата со гел на база на масло.

2. Користете ја техниката на двојно чистење, односно по миењето со гел на база на масло, повторете го миењето со гел на база на вода.

3. По миењето на кожата нанесете серум на база на хијалуронска киселина за да и обезбедите на кожата доволна количина на влага. Најдобро е да го нанесете на сè уште влажно лице.

4. Додека серумот се уште не е впиен во вашата кожа, нанесете хидратантна крема.

5. На крајот, откако ќе се впие хидратантната крема, нанесете на кожата многу тенок слој пчелин мелем.

6. Наутро доволно е да се мие само со вода, да се нанесе серум и хидратантна крема, а кремата со заштитен фактор е задолжителна како за сите типови на кожа.

Поврзани статии

Back to top button