ЖивотУбави совети

Капачето е најлошата мерка за омекнувач: Еве како да го дозирате ако сакате вашите алишта да мирисаат подолго и посилно

Перењето алишта може да биде мачна, а понекогаш и тешка работа. Меѓутоа, кога ќе ја облечеме облеката, а таа мириса и е мека, знаеме дека нашите напори се исплателе. А што ако вашите алишта не мирисаат како што треба, и покрај тоа што додавате омекнувач.

Што правите погрешно? Откривме трик со помош на кој вашите алишта ќе мирисаат долго и интензивно.

Првото нешто што многу луѓе го прават погрешно е ставање премногу алишта во машината за перење. Големото количество алишта може да биде причина што не мириса на свежо и измиено. За да се измие добро, треба да има доволно простор помеѓу работите.

Исто така, многу луѓе прават голема грешка кога го истураат омекнувачот веднаш кога ќе го истурат прашокот. Многу е подобро да додадете омекнувач кон крајот на перењето, бидејќи тогаш помалку ќе се пере, а алиштата ќе бидат поинтензивни, а вашите алишта ќе мирисаат и до две недели ако не ги носите пред тоа.

Следно е да се почитува дозирањето. Некои ставаат премногу прашок, па тешко се мијат работите, додека има и такви кои штедат пари, па не ставаат доволно детергент.

Кога станува збор за дозирање на омекнувачот, исто така е важно да се следат упатствата на пакувањето. Ако ставите премалку омекнувач, мирисот нема да биде интензивен, а ако претерате, може да биде толку силен што да биде непријатен.

Перете ја облеката на пониски температури, бидејќи бојата ќе трае подолго. Тексас воопшто не треба да се пере во машина, советуваат експертите.

Треба да се внимава и при сушењето алишта, бидејќи неправилното сушење не само што ќе влијае на мирисот на вашата облека, туку може и да ги оштети. Најдобро е алиштата да се исушат на воздух, но не на директна сончева светлина, туку во сенка.

На овој начин боите нема да избледат, а алиштата ќе бидат миризливи и меки.

Ако вашите свежо измиени алишта имаат непријатен мирис, можеби ќе треба да ја исчистите внатрешноста на машината. Нечистотијата може да се акумулира во дозерите за прав, како и во барабанот и гумата на вратата. Добро исчистете го и проверете дали машината ја загрева водата.

Алиштата измиени во ладна вода често може да изгледаат како да се сè уште валкани.

Поврзани статии

Back to top button