ЖивотУбави совети

Ве мачат темни кругови околу очите?

Темните подочњаци сметаат на нашиот физички изглед и знаеме дека е крајно тешко да се решат. Ако тие се и ваш кошмар, овие совети би можеле да ве спасат!

Чаша вино може да влијае многу добро на  вашето здравјето, но поголема количина на алкохол предизвикува дехидрација. Ова резултира со “надувување” на очите и изгледот на долните капаци. Ако малку претерате со алкохолот, едноставно испијте голема чаша вода пред да заспиете. Плус совети за избелување на темните капаци: избегнувајте сол и солени оброци, користет ладни облоги наутро, темелно чистете ја шминката, променете ја положбата на спиење, ставајте филтер кесичи од чај камилица по десетина минути, еднаш неделно нанесувајте домашни маски или кругчиња краставички, намалете со цигарите, секојдневно користете крема за лице и ставајте коректор под пудрата.

Поврзани статии

Back to top button