ЖивотУбави совети

Чорба од лосос со сирење

Потребни состојки:

250гр лосос филети

2 лажици кромид

4 лажици масло

2дл бело вино

2 чеплиња лук

0.5л супа од коцка

1 лажица брашно

50гр рендано сирење

1 домат

сол, бибер и ловоров лист

Подготовка: Во сад со масло ставете го исечканиот кромид и пржете го додека не омекне. Филетите од лосос исечете ги на ситни коцки, додадете го изренданиот лук, сол, бибер, ловоров лист и промешајте ги. Така приготвените филетит додадете ги на испржениот кромид, додадете го виното и сето тоа варете го на тивок оган околу 15 минути. А потоа извадете ги парчињата риба во посебен сад. Исчистениот домат проварете го во супата од коцката додека не омекне и додадете го на чорбата. Во сад измешајте го брашното со малку вино и додадете го на предходната смеса и варете уште 10 минути на крај додадете го сирењето и рибата за смесата да се згусне.

Поврзани статии

Back to top button