Убави книги и филмови

Филм за убав ден

И денес изгледајте добар филм! 

Филмот “Selma” е посветен на борбата за човековите права во Соединетите Американски Држави во текот на шеесеттите години на минатиот век. Фантастична филмска приказна за Мартин Лутер Кинг и неговата неуморност…

Иако постојат многу филмови за оваа борба, “Selma” е исклучително добар и квалитетен, а со тоа и ептен вреден за гледање.

Режијата е на Ава Ду Вернај, сценариото на Пол Веб. Еден од главните продуценти на овој филм е светски познатата Опра Винфри. Главните улоги ги толкуваат Дејвид Ојелово, Том Виклинсон и Тим Рот. Филмот има освоено Оскар за најдобра саундтрак песна.

Поврзани статии

Back to top button