ЖивотУбави совети

Ставила тегла ориз на секој агол од собата и веднаш го решила проблемот што ја мачел со години

Оризот има навистина широка примена во домаќинството, но ретко кој го знае. Од ориз можете да направите феноменален освежувач на просторијата, кој освен што е целосно природен, може да трае и до неколку месеци. Исто така, важно е оризот сам да ја апсорбира влагата и непријатните мириси.

За да ја направите оваа соба и освежувач за гардероба, ќе ви треба стаклена тегла, ориз и неколку капки есенцијално масло. Оризот ќе ги впие сите мириси на етеричното масло, па собата за миг ќе биде миризлива.

Овој освежувач на воздухот е многу подобра опција од оние купени во продавница кои се полни со хемикалии.

Можете да изберете било кое миризливо масло, но најефективно во отстранувањето на мирисот е маслото од маточина.

Еве како да го направите:

Наполнете ја теглата со ориз
Додадете 10 до 20 капки од вашето омилено есенцијално масло.
Покријте, а потоа добро протресете за рамномерно да се распореди маслото низ зрната ориз.
Отстранете го капакот, покријте ја теглата со газа и прицврстете ја со гумена лента.

Кога ќе се намали интензитетот на мирисот, само протресете ја теглата или додадете уште неколку капки масло.

Вака изработениот освежувач на воздух можете да го чувате во секоја просторија или пак да го ставите во гардероберот така што вашата облека ќе го добие тој мирис.

Најефективно е кога ги ставате теглите во секој агол од собата.

Поврзани статии

Back to top button