ЖивотУбави совети

Рецепт за оние кои не можат без мајонез!

Ве советуваме да не конзумирате мајонез надвор од дома, а доколку конзумирате дома да си го подготвите сами и да го чувате во фрижидер обавезно.

Состојки:

2 јајца

4 лажици лимон

2 лажици сенф

1 мала лажичка сол

700гр зејтин

Со миксер измешајте ги јајцата, сокот од лимон, сенфот и солта. Потоа пополека додека мешате додавајте од зејтинот. Во чиста стерилна тегла кренете ја смесата во фрижидер и не конзумирајте ја подолго од една недела.

 

Поврзани статии

Back to top button