ЖивотУбави совети

Лек против кашлица на природна база!

Наместо на секое закашлување да му давате на детето или на себе хемиски препарати ние ве советуваме да го подготвите овој лек на природна база. Четири пати дневно се консумира. Секој ден се приготвува нова смеса, лесно е и брзо. За два до три дена кашлањето ќе престане, не ви се потребни скапи лекови!

Состојки:

2 зрели банани

400мл вода

2 лажици мед

Излупете ги бананите, испасирајте ги со вилушка или изблендирајте ги. Прелијте ги со зовриена вода и оставете ја смесата да отстои 30минути. Од кога ќе се олади додадете го медот. Смесата прецедете ја низ пластична цедалка. Поделете ја на четири дела и конзумирајте ги во текот на денот.

Бананата е овошје кое е полно со Витамин Ц, Б6 и калиум. 

Поврзани статии

Back to top button