ЖивотУбави совети

Намирници кои треба да ги додадеме во јануарската исхрана!

Треба да се обидуваме да додадеме колку што е можно повеќе свежо овошје и зеленчук во исхраната, особено кога сезоната е студена, бидејќи така ќе го зачуваме имунитетот. Јануари не може да се пофали со голема листа на сезонско овошје и зеленчук, но направивме листа на овошје и зеленчук што може да се најдете свежо, и ќе ви помогне да го задржите здравјето на одлично ниво.

Јаболко

Тиква

Цвекло

Киви

Портокал

Карфиол

Брокула

Зелка

Лимони

Спанаќ

Морков

Праз

Калинки

Кромид

Сите овие овошки и зеленчуци се со богат состав на витамини кои се особено важни за нашето здравје! Нека не ви помине ниту еден ден без да внесете природни витамини во огранизмот барем за време на студените денови кога вирусите се најмногу застапени.

 

 

Поврзани статии

Back to top button