ЖивотУбави совети

Масло за тело и нега на кожа: придобивките од убавината на овој начин на грижа за себе

Маслото за тело и негата на кожата одат рака под рака, создавајќи совршен зимски тандем, а зошто, ви откриваме во текстот подолу.

Додека посветуваме посебно внимание на негата на кожата на лицето во текот на зимата, користејќи повеќе хидратантни креми, кожата на телото често се занемарува. Ова дополнително доведува до сушење, пукање, иритација и чешање, кои се предизвикани од зимските временски услови (студ, ветер). За да ја одржите вашата кожа здрава и убава во зима, посегнете по масло. А еве зошто.

Масло за тело и нега на кожа
Еластичност

Евикенднто е дека маслата ја негуваат нашата кожа. Но, овие препарати помагаат и во лечење на иритации, стрии, целулит, но и ослабена еластичност на кожата. Маслата се полни со комплексни липиди кои ја подобруваат еластичноста на кожата, како и самата регенерација на клетките. Тие исто така ја намалуваат иритацијата.

Циркулација

Масирањето на кожата го подобрува протокот на крв, а со тоа, клетките на целото тело ги добиваат потребните хранливи материи. Маслата ни нудат совршен начин да го опуштиме нашето тело и ум и да го подобриме нашето здравје. Подобрата циркулација им помага на клетките да се ослободат од отпадот, а тоа е совршен начин за детоксикација на кожата.

Хидратација

Маслата имаат тенденција да ја „затвораат“ водата и се ефикасни за хидратација на кожата. Маслото продира во секоја клетка на кожата, хранејќи ја длабоко. Совет е маслото да се користи веднаш по туширањето, на влажна кожа, за подобро да ја задржува водата. По пешкирот, тапкајте ја кожата на телото за да се собере вишокот вода и масло.

Кожна бариера

Маслата се полни со есенцијални масни киселини кои ја негуваат кожата и создаваат заштитна бариера. Ја штити кожата од загадувачи и слободни радикали.

Ги намалува лузните

Маслото за тело помага да се намалат лузните и стриите на кожата. Секојдневното масирање на телото исто така може да помогне да се ослободите од лузните од акните.

Поврзани статии

Back to top button