ЖивотУбави совети

Како да се грижите за кожата на вашето новороденче?

Сега сте дома со вашето новороденче и време е да започнете да го градите дневниот распоред за грижа за него. Првото нешто, се разбира, е дека бебето е нахрането и топло.

Сепак, бебешката кожа не треба да се занемари. Нежна е исто како и имунолошкиот систем на новороденчето. Парфеми, детергенти и средства за чистење, бои итн. тие лесно доаѓаат во контакт со кожата на бебето и може да доведат до црвенило, иритација, сувост и осип. Доколку се појави црвенило на било кој дел од телото на вашето новороденче третирајте ја кожата со природна козметика, наш совет е да пробате пчелин мелем. Мелемот нема хемии, парабени и додадени бои и нема рок на употреба.

Постојат неколку важни правила кои треба да ги следите за да уживате во здрава, мазна, фина и нежна кожа на вашето бебе.

При раѓањето, кожата на бебињата е збрчкана и покриена со посебен заштитен слој – верникс, кој паѓа во текот на првата недела. Не мора да се обидувате сами да го отстраните со чистење и триење на кожата или нанесување креми и лосиони. Ако бебето се роди после термин, овој слој често недостасува.

Со новороденчиња во полна сила важи правилото – колку помалку, толку подобро!

Значи – што да направите за да го заштитите вашето бебе од алергии и осип што е можно повеќе:

Не е неопходно да се капе новороденчето секој ден. Пречестото капење (повеќе од 3 пати неделно) во првата година од детето лесно доведува до отстранување на заштитната липидна фолија која ја покрива кожата и делува како бариера. Така, тој станува ранлив на околните потенцијални алергени.

Освен пределот околу устата и под пелената, бебињата не се валкаат. Во текот на првиот месец доволно е дури 2-3 пати неделно лесно да ја чистите кожата на бебето со влажен, нежен сунѓер. Устата и задникот треба секојдневно да се чистат со вода или специјални мицеларни лосиони наменети за овие области.

Никогаш не користете влажни марамчиња. Без разлика на описите на амбалажата за тоа колку се нежни, сепак содржат еден од врвните алергени во последните неколку години, а тоа е – катонот.

Бидете внимателни со детската козметика. Имунолошкиот систем на новороденчињата е незрел. Ако има семејна историја на кожни проблеми, алергии или астма, ова дополнително треба да ја зголеми вашата свест за сè што ја допира кожата на вашето дете.

Измијте ја новата облека пред да ја ставите на бебето. Користете специјални детергенти за бебиња без бои, со помалку или без мириси. Измијте ја облеката и постелнината на бебето одделно од возрасните. Изберете ги да бидат направени од меки ткаенини, како и без етикети или рабови што би можеле да ја повредат деликатната кожа.

Многу чест проблем во овој период е сечењето на задникот и гениталиите. Секој знае дека триењето, зголемената влажност, прегревањето и иритацијата на кожата од изметот и амонијакот во урината се главните придонесувачи за тоа. Со поблаги форми на сечење, можете сами да се справите без потреба од медицинска интервенција.

За да го направите ова, често менувајте ги пелените, менувајте ги веднаш откако ќе се извалкаат, таму внимателно измијте ја кожата со вода, темелно отстранувајќи ги остатоците од кремот, урината и изметот.

После тоа, многу е важно добро да се исуши кожата, но не со триење, туку со оставање на бебето голо некое време или со лесно мачкање со мека крпа. Откако кожата добро ќе се исуши, сега можете да нанесете мелем која ја обновува бариерата на кожата и сама по себе нема потенцијал за дополнителна иритација.

Доколку осипот не почне да се намалува по 2-3 дена, се препорачува да се обратите кај дерматолог или педијатар.

Има уште една важна точка во вашата секојдневна грижа за деликатната кожа на вашето бебе. Ова е масажата. Како и галењето, ова е метод за зајакнување на вашата емоционална врска со детето, за да се пренесе љубов и сигурност.

Категорично е докажано дека со ваквото допирање на бебето му помагате и на неговото емоционално и на подобро физичко здравје. Масираните и галените бебиња се помирни, подобро спијат и помалку плачат – сон на секоја мајка!

Нема посебни техники за масажа. Само ставете го на стабилна основа во топла соба, загрејте малку бебешко масло во рацете и почнете нежно да го нанесувате на градите и по рацете и нозете. И бидете сигурни дека веднаш ќе бидете наградени со насмевка од вашето богатство.

Поврзани статии

Back to top button