ЖивотУбави совети

Зошто босилекот е билка која мора да ја имате дома?

Босилекот е растение од фамилијата мртви коприви и е мека нискорастечка билка која се одгледува во топли клими. Потекнува од Иран, Индија и други тропски региони на Азија, и се култивира барем 5.000 години.

Сте се запрашале ли некогаш за сите бенефиции кои ги има босилекот за нашето здравје?

  • Доколку имате покачена температура, гребење во грлото и симптоми на настинка, направете си чај од босилек.
  • Облоги на вратот од листови од босилек и ѓумбир потопени во малку ракија помагаат кај астма и брохнит.
  • Ако имате воспаление на грлото правате гргара со млака вода во која претходно сте ставиле неколку листови од оваа билка.
  • Грицкањето на листови од ова растение го намалува лошиот холестерол.
  • Чај од босилек пред легнување ќе ве ослободи од стрес и ќе ви помогне да имате подобар сон.
  • Џвакањето листови босилек ќе ве спаси од лошиот здив.

 

Поврзани статии

Back to top button