ЖивотУбави совети

Жени намалете ги симптомите на менопауза со помош на овие семиња

Семињата се одличен извор на витамини и протеини, како и минерали и уникатни есенцијални масла. Имаат лековито дејство врз нашиот организам и затоа се препорачуваат особено за жени над 45 години.

Чиа семе

Тие се богати со омега 3 масни киселини, дури и повеќе од лен и лосос. Тие содржат антиоксиданси, а само 2 лажици од овие семки имаат 18% калциум и 4 грама протеини. Имаат мала содржина на холестерол и натриум, а богати се со влакна, калциум, фосфор, магнезиум, бакар, калиум, магнезиум, железо и цинк.

Ленено семе

Лененото семе содржи омега 3 масни киселини, антиоксиданси, минерали и витамини. Богат е со витамин Б и магнезиум. Помага за подмладување на кожата, го подобрува варењето и го отстранува вишокот килограми.

Сусам

Тој е одличен извор на протеини, калциум и магнезиум. 100 грама сусам содржи фолна киселина неопходна за телото на жената. 2 лажички од ова семе ќе ги зајакне коските, зглобовите и ќе ја уништи желбата за слатки. Тие успешно се борат против ракот и го подобруваат целокупното здравје.

Киноа

Киноата содржи 9 есенцијални протеини, витамини, амино киселини, ензими и важни минерали. Киноата е одлична замена за месото бидејќи содржи протеини. Помага за опуштање на мускулите на телото и крвните садови, но помага и во борбата против ракот, дијабетесот, атеросклерозата и микробите.

Жените во предменопауза и менопауза мора да ги јадат овие четири семиња ако сакаат да ги ублажат или спречат симптомите на менопауза.

Овие семиња успешно ги спречуваат кардиоваскуларните заболувања, стареењето на кожата и коските, а ги зајакнува косата и ноктите.

Пред употреба, семките треба да се потопат во вода 3 до 7 часа. Потоа измешајте ги овие семки со овошје или јогурт и консумирајте ги секој ден.

 

Поврзани статии

Back to top button