ЖивотУбави совети

Еве како да го одржувате путерот свеж и до еден месец!

Путерот е исклучително популарен во последниве години, бидејќи е многу поздрава замена за намази со сомнителен квалитет како што е маргаринот. Меѓутоа, понекогаш се случува да сакате набрзина да направите сендвич, а путерот да не може да се премачка правилно.

Иако многу домаќинки експериментираат кога станува збор за специјалитети и методи како храната и намирниците да останат свежи што подолго, многу од нив ќе признаат дека до денес не знаеле за некои трикови и идеи. Затоа денес постојат социјални мрежи кои им го олеснија животот на многу луѓе, бидејќи токму преку нив домаќинките од целиот свет можат да споделуваат совети со другите и со тоа да го олеснат животот.

Барбара Костело, попозната како Бабс, е експерт за дома и баба на осум внуци, а на својот TikTok споделува семејни рецепти и разни совети поврзани со домот кои им ги олеснуваат домашните работи на многу домаќинки. Таа баба е надалеку позната, особено низ Америка каде ја нарекуваат „најслатката баба на Америка“.

Во низата многу совети кои несебично ги споделува со своите 2 милиони следбеници, Барбара им открила на своите обожаватели како путерот што го користат да остане свеж подолго, дури и до еден месец, како и како да има таква структура што може да се намачка во секое време.на леб.

Таа откри дека многу ресторани познати ширум светот, како француските, имаат таканаречено „ѕвоно за путер“ на работните маси. Во овој кујнски прибор путерот може да се чува до 30 дена, бидејќи е херметички затворен и на температура од 27 Целзиусови степени.

Така, ова едноставно ѕвонче може да биде спас за вас.

Поврзани статии

Back to top button